Hallstatt je jedním z nejkrásnějších městeček Solné komory. Nachází se na západním břehu stejnojmeného Halštatského jezera (Hallstattersee) při úpatí masívu Dachstein v nadmořské výšce 508 m.n.m.. Návštěva Hallstattu patřícímu ke Světovému dědictví UNESCO je krásným a mimořádným zážitkem.
Historie
Tato oblast byla osídlena již před 4 500 lety. Celé městečko je rozloženo na terasách příkrého břehu jezera. Ještě na konci 19. století se sem nedalo dostat jinak než lodí nebo úzkou horskou stezkou. V roce 1846 narazil důlní inspektor Johann Georg Ramsauer na dvě kostry s bronzovými ozdobami. Později vykopal pozůstatky dalších sedmi mrtvých. Své nálezy ohlásil do Vídně, odkud dostal povolení k dalším vykopávkám. Během 19-ti let odhalil 993 hrobů s asi 6000 nalezenými předměty (jehlice, spony, pásky, náušnice, náhrdelníky, bronzové kotle, vázy, mísy). Díky nálezům bylo celé historické období označeno jako kultura hallstattská (700 let před Kristem až do roku 450 př. n. l.). Celkem bylo v okolí nalezeno kolem 3000 hrobů s 20 000 nalezenými předměty.
Nejvíce se však Hallstatt proslavil těžbou soli. Je zde nejstarší solný důl. Těžba probíhala v dřívějších dobách hlavně povrchově. Byly dolovány kusy soli, které tzv. nosiči nosili v kožených vacích přes rameno. Váha byla asi okolo 45 kg. Některé kusy byly přímo používány jako sůl krmná pro zvířata, samozřejmě většina kusové soli byla dále zpracována.
Sůl z těchto dolů proudila i do Čech a to především po bájných solných stezkách (významné především na Šumavě). Nejstarší stezkou byla ta, která vedla právě z Hallstattu. Sůl se zde ovšem spíše dopravovala po Hallstattském jezeře do řeky Traun a po té dále do Dunaje.
Zrekonstruované solné doly jsou přístupné veřejnosti. Při prohlídce si nejprve v šatně oblečete speciální úbory, aby jste se nezašpinili. Do hory vjedete na malinkatém vláčku. Během prohlídky se sklouznete na dvou skluzavkách, prohlédnete si historické předměty a poslechnete odborný výklad o těžbě soli.
Památky
Na skále nad střechami domů stojí v roce 1520 postavený farní kostel Nanebevzetí Panny Marie. Jeho mohutná věž je jedinou dochovanou částí původního kostela z roku 1320. Dvoulodní halová stavba poskytuje přístřeší nejvýznamnější kulturněhistorické památce, mariánskému oltáři, vyřezanému v pozdněgotickém stylu. Tento dvojitý skládací oltář byl zhotoven v roce 1515 gmundenským řezbářem Leonhardem Aistem.
Na sever od kostela se nachází hřbitov a v něm kostnice, která se datuje do 16. století. Je zde uloženo několik set lebek zesnulých. Asi po 20 až 30 letech dochází k exhumaci kostí, jejich nabílení a vyzdobení: Na čele je společně s datem narození a úmrtí napsáno většinou jméno člověka, doplněné namalovaným věncem z dubového listí, břečťanu nebo květin.
Halštatské jezero (Hallstattersee)
Jezero je dlouhé 8 km, široké 1–2 km a až 125 metrů hluboké. Na jezeře je lodní doprava, dříve hojně využívaná pro jediné spojení s okolním světem, dnes součást turistického ruchu. Plavba spojuje městečko Hallstatt s městečkem Obertraun a kulisou plavby je masív Dachsteinu (2996 m.n.m.) a vrchol Sarsteinu (1975 m.n.m.) s dalšími štíty ostatních vrcholků.
PS: fotky ze dne 02.10.2004