CHATELLERAULT (2003)

Evropská Unie Francie

A jak to vše začalo?

Ve školním roce 2002/2003 jsem se jako člen Evropského klubu při Gymnáziu v Chotěboři zúčastnili soutěže ,,Tisíc otázek a odpovědí o Evropské unii,, pořádané sdružením dětí a mládeže České republiky Kruh za podpory Ministerstva školství, mládeže a tělovýchovy ČR. Soutěž byla rozdělena do tří kol: V prvním bylo za úkol oslovit své rodiče, kamarády a ostatní spoluobčany s cílem získat od nich co nejvíce otázek, problémů nebo obav vztahujících se ke vstupu naší republiky do Evropské unie. Na získané otázky vypracovat ve druhém kole vzorové odpovědi a vytvořit tak podklady pro rozsáhlý informační manuál.
Závěrečné třetí kolo se ukázalo být nejsložitější: vítězné týmy v jednotlivých krajích dostaly za úkol najít si partnerskou školu v přidělené členské zemi EU a připravit s ní vzájemnou výměnu studentů. Vzhledem k extrémně krátkému termínu pro přípravu celé akce se podařilo uskutečnit výměnu pouze šesti týmům z celé republiky a jedním z nich byl i náš tým Evropského klubu při Gymnáziu, Chotěboř, Jiráskova 637, který byl nejlepší v kraji Vysočina.

A jede se do Francie!

Lycée Marcelin BerthelotSobota 08.11.2003, Neděle 09.11.2003

Naše delegace vyrazila do Francie v sobotu 8.listopadu 2003 a po celodenním putování nás přivítaly partnerské rodiny z Lycée Marcelin Berthelot v Châtellerault. Některé z nás trochu překvapil vítací polibek, jiní byli viditelně nervózní z nutnosti domluvit se v cizím jazyce, ale vstřícnost a srdečnost našich Francouzů si nás brzy podmanila. Nezapomenutelným zážitkem se staly již společné rodinné večeře, ke kterým všichni usedají ne s cílem rychle se najíst, ale proto, aby společně poseděli, popovídali si a vůbec nikomu nevadí, že přitom uplynou třeba i dvě hodiny.

Pondělí 10.11.2003

Vedle pobytu v rodinách byl připraven i bohatý společný program. V pondělí jsme navštívili evropský park digitální fantazie Futuroskop. V panoramatickém kině jsme se ocitli na slavném karnevalu v Riu a nevěděli jsme, zda dříve pozorovat, co se děje před námi, za námi, či po stranách. V trojrozměrném kině jsme se ocitli na vesmírné stanici nebo uvnitř počítače, magický koberec nám nabídl roli motýlů, kteří letí na jih a pozorují jak svět před sebou, tak i svět pod sebou. Naprosto netradiční procházku krajem Vienne jsme absolvovali v dynamickém kině, jehož pohyblivá sedadla nám umožnila zažít pocity pilota letadla nebo řidiče formule 1. Vrcholnou společenskou i kulinářskou záležitostí byl slavnostní oběd pořádaný Generální radou kraje Vienne. Večer nás přijal s poslanec Jean-Pierre Abelin, se kterým jsme diskutovali naše vzájemná očekávání či obavy týkající se vstupu České republiky do Evropské Unie.

evropský park digitální fantazie FUTUROSKOP evropský park digitální fantazie FUTUROSKOP evropský park digitální fantazie FUTUROSKOP

Úterý 11.11.2003

V úterý náš Evropský klub dosáhl pobřeží Atlantského oceánu. Vedle města La Rochelle jsme obdivovali i jeho obrovské akvárium s deseti tisíci vodními živočichy, nevynechali jsme ani procházku po pláži.

La Rochelle La Rochelle La Rochelle La Rochelle

Středa 12.11.2003

Ve středu jsme společně s našimi francouzskými partnery podnikli okružní jízdu po zámcích na Loiře. Navštívili jsme město Richelieu, zámek d’Azay-le-Rideau, okouzlující zahrady zámku Villandry (ani byste nevěřili, jak krásné prostředí mohou vytvořit rostliny jako pórek, červená řepa nebo čínské zelí) a monumentální katedrálu ve městě Tours.

zámek d'Azay-le-Rideau zámek Villandry zámek Villandry katedrála v Tours

Čtvrtek 13.11.2003, Pátek 14.11.2003, Sobota 15.11.2003

Na čtvrtek pro nás naši noví přátelé připravili výlet do Paříže vyšperkovaný okružní jízdou vyhlídkovým autobusem a zdoláním nejvyššího patra Eiffelovy věže. Protože se nám v Paříži moc líbilo, strávili jsme zde i sobotu, ale to už jsme směřovali zpět k domovu. Předtím jsme si v pátek zažili na vlastní kůži výuku ve francouzském lyceu, prohlédli si město Châtellerault, muzeum motocyklů a automobilů, expozici věnovanou stoleté historii Tour de France, výrobnu čokolády Berton a večer jsme si připili s představiteli města na místní starobylé radnici. Sobotní ráno bylo ve znamení loučení. Nikomu už vůbec nepřipadlo zvláštní políbit se na rozloučenou. Poté nás čekala cesta zpět do Čech, ještě s jedou zastávkou a to opět v Paříži.

PS: Prosím, omluvte kvalitu některých fotografií, jedná se o skenované fotky.

2003_11_08-16-Chatellerault-098 2003_11_08-16-Chatellerault-099 2003_11_08-16-Chatellerault-113 Paříž

Paříž Paříž Paříž Paříž

Komentáře jsou vypnuty.